אודותינו

title-ornamentעל החברה / מי אנחנוtitle-ornament

מפעל קוסקוס מזון הוקם ביפו בשנת 1969 על ידי דוד שריקי שעלה מצרפת.

באותה עת ייצור הקוסקוס נעשה בעזרת נשים מקומיות שגלגלו את הסולת בידיהן ויבשו את הקוסקוס בשמש.

בשיטה זו השתמשו רבים מתושבי צפון אפריקה להארכת זמן השימור של הקוסקוס.

בהמשך התהליך, דוד שריקי תכנן ובנה מכונות, שחסכו את עבודת הידיים, אך עדיין תוך הקפדה יתרה על שמירת איכות ואוטנטיות המוצר. קו זה מנחה את החברה עד היום.

ב-1993 נכנס המפעל לבניינו החדש בנתניה, בו הוא שוכן עד היום. מאז ועד היום שודרגו כל קווי הייצור, וייצור הקוסקוס נערך בטכנולוגיה המתקדמת ביותר הקיימת בתחום.

כל שלבי הייצור, הכוללים את ניפוי הסולת, גלגול הסולת, בישול, ייבוש ואריזה – כולם אוטומטיים ונעשים על ידי מיכון משוכלל, ללא מגע יד אדם, תוך הקפדה על איכות ואוטנטיות המוצר.

המפעל, בניהולה של משפחת שריקי, עומד בתנאי המזון המחמירים ביותר GMP,HACCP , ISO 9001-2008 , ISO 22000.

about-image03

title-ornamentמהו קוסקוס?title-ornament

את הקוסקוס מכינים מסולת. הסולת מופקת מטחינה גסה של גרעיני חיטה מובחרת, שמקורה בליבת גרעין החיטה, שהינו החלק בעל החלבון האיכותי של גרעין החיטה.

ספיחת טעמים וניחוחות

אחת התכונות של הקוסקוס היא היותו סופח טעמים וריחות. הודות לכך ניתן להכין אותו בצורות שונות והוא מתאים לשימושים רבים בעלי גווני טעם מיוחדים.

קוסקוס עם תוספות

נהוג לאכול את הקוסקוס בליווי בשר, עוף, דגים, ירקות וקטניות.

מקור הקוסקוס

לגבי מקור הקוסקוס חלוקים ההיסטוריונים בדעותיהם. ישנם ממצאים שכבר במאה ה-2 הכינו הברברים יושבי הרי האטלס קוסקוס, עוד טרם הגעתם של הערבים לצפון אפריקה.
אחרים טוענים שהנתונים הראשונים הם מהמאה ה-9 וה-10, כשאכלו קוסקוס בצפון אפריקה. ידוע שבמאה ה-10 הגיע הקוסקוס גם לסיציליה, טוסקנה וברזיל.

דרך ההכנה המסורתית של הקוסקוס

הדרך המסורתית להכנת קוסקוס היא אידויו במסננת הנתונה בסיר מתאים הנקרא "קוסקוסייה". את גרגירי הקוסקוס יוצרים על ידי הרטבה וגלגול גרגירי סולת, כאשר גרגיר קוסקוס הינו מספר גרגירי סולת שגובשו יחדיו ועברו ניפוי ובישול באדים.

דרך ההכנה של קוסקוס מזון

המוצר שלנו עובר את כל תהליכי העיבוד והבישול המסורתיים, ללא מגע יד אדם, וכל זאת בטכנולוגיה חדישה השומרת על מרקם אוורירי. מרקם זה מאפשר גם להכין את הקוסקוס בדרך ההכנה המסורתית על ידי אידויו כ-20 דקות, וגם להכינו בצורה המהירה והקלה להכנה בת 5 דקות.

about-image2

title-ornament10 דברים שלא ידעתם על קוסקוסtitle-ornament
  1. הקוסקוס עשוי מסולת. הקוסקוס מופק מטחינה גסה של גרעיני חיטה מובחרת, מקורו בליבת גרעין החיטה, החלק בעל החלבון האיכותי של גרעין החיטה.
  2. לגבי מקור הקוסקוס חלוקים ההיסטוריונים בדעותיהם. ישנם ממצאים שכבר במאה ה-2 הכינו הברברים יושבי הרי האטלס קוסקוס,עוד טרם הגעתם של הערבים לצפון אפריקה. אחרים טוענים שהנתונים הראשונים הם מהמאה ה-9 וה-10 כשאכלו קוסקוס בצפון אפריקה. ידוע שבמאה ה-10 הגיע הקוסקוס גם לסיציליה, טוסקנה וברזיל.
  3. את ההכנה המסורתית של הקוסקוס פיתחו עמי צפון אפריקה באמצעות דרך ייחודית שמאדה את הקוסקוס בתוך סיר מיוחד המורכב משני חלקים: מסננת וסיר תחתון. בסיר התחתון התבשל מרק, הירקות והבשר; ואדי התבשיל בישלו את גרגרי הקוסקוס במסננת שמעל.
  4. המפעל הראשון בעולם לייצור קוסקוס הוקם באלג'יר ב- 1907. בישראל הוקם המפעל הראשון, "קוסקוס מזון", ע"י מר דוד שריקי בשנת 1969.
  5. הקוסקוס מתאים לכל הגילאים. מרגע שתינוק מסוגל לאכול מזון מוצק ועד למבוגרים מאוד.
  6. במסורת הצפון אפריקאית הקוסקוס מסמל מזל וברכה. נהוג להכין קוסקוס בכניסה לבית חדש. כמו כן, הקוסקוס הוא אחד מן המאכלים הראשיים המוגשים בחג המימונה כסמל לשפע ופריון.
  7. בגני הילדים בישראל הקוסקוס והשניצל הנן שתי המנות האהובות והמועדפות ביותר.
  8. ב- 5 השנים האחרונות הקוסקוס נחשב למנה מאד אופנתית במסעדות גורמה בארצות הברית.
  9. ביוני 2004 נקבע שיא גינס של קערת הקוסקוס הגדולה בעולם. השיא נקבע באלג'יריה, כאשר קערת הקוסקוס שקלה מעל 6 טונות והוצגה ביריד הבינלאומי של אלג'יר.
  10. השם קוסקוס הגיע מהשפה הברברית ופירושו מגולגל היטב/עגול.

about-image01